میزان پهنای باند موردنیاز برای سیستم تلفن VoIP چه اندازه است؟

میزان پهنای باند موردنیاز برای سرویس VoIP

استفاده از سیستم ویپ (VoIP) روش ارتباطی مقرون‌ به‌صرفه‌ای برای کسب‌وکارها به حساب می‌آید. این سیستم مبتنی بر اینترنت بوده و برای راه‌اندازی و استفاده از آن دیگر نیازی به خطوط تلفن سنتی نیست. به دلیل وابستگی سیستم VoIP به اینترنت و اهمیت حفظ ارتباط با مشتریان، لازم است از کیفیت و سرعت اینترنت سازمانی خود مطمئن باشید. در این مقاله قصد داریم به بررسی معیارهای انتخاب پهنای باند موردنیاز برای سیستم VoIP سازمان‌ها بپردازیم.

پهنای باند در واقع قابلیت انتقال داده از یک نقطه به نقطه دیگر در مدت زمان مشخص است. هرچه پهنای باند شما بیشتر باشد، می‌توانید داده‌های بیشتری را از طریق اینترنت باند پهن خود ارسال کنید. از آنجایی که داده‌های صوتی حجم بسیار بیشتری نسبت به داده‌های متنی دارند و به دلیل اینترنتی بودن سیستم VoIP، لازم است اینترنتی با پهنای باند متناسب با نیاز خود تهیه کنید.

پیش از راه‌اندازی سیستم VoIP سازمانی خود، لازم است میزان پهنای باند موردنیاز برای این سرویس را شناسایی کنید. پهنای باند موردنیاز برای سرویس تلفن VoIP شما به تعداد تماس‌های همزمان بستگی دارد. همانطور که می‌دانید، پهنای باند شامل دو سرعت دانلود و آپلود می‌شود. واضح است که هر چه سرعت آپلود داده‌ها بیشتر باشد، تماس‌های باکیفیت‌تری خواهید داشت و در صورت پایین بودن سرعت آپلود،‌ احتمال قطعی و تداخل در تماس‌های شما وجود خواهد داشت.

در سرویس‌های پهنای باند اشتراکی، معمولا علاوه بر اشتراکی بودن پهنای باند در بین کاربران، سرعت دانلود و آپلود همواره در حال‌تغییر است و در زمان اوج مصرف احتمال کاهش سرعت و در نتیجه تداخل در سیستم VoIP وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از سرویس پهنای باند اختصاصی استفاده کنید. بر اساس نیاز سازمانی شما، سرعت و ظرفیت‌های متفاوتی برای پهنای باند اختصاصی تعریف شده است که البته ۱۰۰٪ آن به شما تعلق دارد و  بدون هیچ محدودیتی در سرعت و حجم می‌توانید از آن استفاده کنید..

پهنای باند اختصاصی رسپینا

در صورتی‌که از نرم‌افزارهای مرکز تماس و CRM خاصی در سازمان خود استفاده کنید، در میزان پهنای باند موردنیاز شما تاثیر خواهد داشت. تماس‌های ویدویی نیز حدودا ۳ تا ۲۰ برابر بیشتر از تماس‌های صوتی به اینترنت نیاز دارند. سایر فعالیت‌ها مانند جستجو در اینترنت، فعالیت در سایت‌های مختلف، چک کردن ایمیل‌های شرکتی و … نیز بخشی از پهنای باند را به خود اختصاص می‌دهند. در نتیجه لازم است برای انتخاب پهنای باند خود هر کدام از این موارد را نیز در نظر بگیرید.

برای رمزگذاری و فشرده‌سازی داده‌ها بر بستر اینترنت از یک سری کدک‌ها استفاده می‌شود. هر کدام از این کدک‌ها مخصوص داده‌های مختلف مانند داده صوتی، متنی و فکس هستند که آن‌ها را از حالت آنالوگ به بسته‌های داده دیجیتال تبدیل می‌کند. این کدک‌ها تاثیر زیادی بر کیفیت صدا دارند، در نتیجه لازم است از کدک‌های مناسب استفاده شود تا به کیفیت مطلوبی در تماس‌ها دست یابید.

حداقل پهنای باند موردنیاز برای یک سیستم VoIP بدون در نظر گرفتن مصارف دیگر مانند جستجو در اینترنت، تماس‌های ویدویی، استفاده از سرویس ایمیل و … برای یک تماس صوتی حدودا ۱۰۰ کیلوبیت بر ثانیه است. این میزان پهنای باند موردنیاز با افزایش تعداد تماس‌های همزمان، افزایش خواهد یافت. به عنوان یک قاعده کلی، تماس‌های VoIP معمولاً به ۱۰۰ Kbps یا ۰.۱ Mbps نیاز دارند. بنابراین، اگر سرعت بارگذاری شما ۱۰ مگابیت بر ثانیه باشد، شبکه شما باید بتواند حداکثر ۱۰۰ تماس VoIP را بطور همزمان مدیریت کند. با این حال، با توجه به این که فعالیت‌های دیگری نیز در شبکه دیگری در جریان است، این تعداد معمولاً به ۱۰ یا ۲۰ تماس محدود می‌شود.

از آنجایی که فناوری VoIP صرفاً بر پایه اینترنت است، کیفیت تماس‌های  شما بستگی به سرویس اینترنتی انتخابی شما دارد. هنگام انتقال از تلفن‌های سنتی به فناوری VoIP، همواره تست‌های سرعت پهنای باند را اجرا کنید و عوامل ذکر شده در بالا را که ممکن است بر پهنای باند شما تأثیر بگذارند فراموش نکنید.

همانطور که در ابتدا گفته شد، شما باید از پهنای باند کافی برای برقراری تماس های VoIP با کیفیت بالا استفاده کنید. در صورتی‌که کیفیت تماس‌های شما کم است، می‌توانید تنظیمات روتر خود را تغییر دهید و الویت شبکه‌ داده‌های خود را بر روی تماس‌های صوتی تنظیم کنید. این امر مانع از تأثیرگذاری سایر برنامه‌ها بر کیفیت تماس‌های سازمانی شما می‌شود.

تلفن ثابت سازمانی نکسفون

تلفن ثابت سازمانی نکسفون با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری VoIP با دو راهکار مبتنی بر Hosted PBX (نکسفون پرو) و  SIP Trunk (نکسفون پرایم) برای انواع کسب‌وکارها  با توجه به نیازهای و ویژگی‌های مختلف آن‌ها ارائه می‌شود. رسپینا برای اطمینان و رضایت مشترکینی  که از سرویس نکسفون پرایم استفاده می‌کنند میزان پهنای باند موردنیاز برای این سرویس را به رایگان به سرویس فعلی کاربران اضافه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرویس نکسفون با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۷۷۷۷ تماس حاصل فرمایید و یا فرم مشاوره رایگان را تکمیل نمایید.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *