انواع تلفن‌های VoIP و دستگاه‌های آن کدامند؟

VoIP Phones & Devices

تلفن‌های VoIP دستگاه‌هایی هستند که با استفاده از LAN (شبکه محلی) یا اینترنت به سیستم تلفن IP و سرور متصل می‌شوند. درواقع تلفن VoIP دستگاهی است که برای ارائه خدمات تلفنی به‌جای یک جفت سیم مسی از اینترنت استفاده می‌کند.

VoIP صدای استاندارد تلفن را به سیگنال دیجیتالی تبدیل می‌کند که می‌تواند از طریق اینترنت منتقل شود و همچنین سیگنال‌های دریافتی تلفن دیجیتال از اینترنت را به صدای تلفنی استاندارد تبدیل می‌کند.

تلفن VoIP به کاربران امکان می‌دهد با استفاده از VoIP (پروتکل صوتی از طریق اینترنت)، با هر تلفن نرم‌افزاری، دستگاه همراه یا تلفن ثابت تماس تلفنی برقرار کنند. تلفن VoIP می‌تواند یک تلفن نرم‌افزاری ساده یا یک دستگاه سخت‌افزاری مبتنی بر نرم‌افزار باشد.

در مقاله‌های قبلی خود به انواع فناوری ویپ و مزایای استفاده از آن پرداختیم و در این مقاله تصمیم داریم تا انواع تلفن‌های VoIP را مطرح کنیم.

انواع تلفن‌های SIP / VoIP

برای برقراری تماس VoIP با SIP، باید تلفن‌های SIP داشته باشید. یک تلفن VoIP که به آن تلفن SIP یا تلفن نرم (تلفن نرم‌افزاری) نیز گفته می‌شود، به کاربران امکان می‌دهد با هر تلفن نرم‌افزاری، تلفن همراه یا خط سنتی با استفاده از صدا از طریق IP (VoIP) تماس بگیرند. به‌این‌ترتیب صدا به‌جای استفاده از سیستم سنتی PSTN از طریق اینترنت منتقل می‌شود.

بیشتر تلفن‌های IP، سخت‌افزاری یا تلفن‌های نرم‌افزاری از SIP (Session Initiation Protocol) استفاده می‌کنند. برخی از سازندگان معروف تلفن‌های VoIP شامل Fanvil، Htek، Snom و Yealink هستند.

انواع مختلفی از تلفن‌های SIP وجود دارد که عبارتند از:

تلفن‌های سخت‌افزاری SIP

تلفن مبتنی بر سخت‌افزار SIP دقیقاً مانند یک تلفن معمولی به نظر می‌رسد و به‌جای خدمات تلفن سنتی PSTN با برقراری تماس از طریق اتصال به اینترنت خدمات را به ما ارائه می‌دهد یعنی مستقیماً به شبکه LAN متصل می‌شود. این تلفن‌ها دارای یک مینی هاب هستند که باعث اتصال شبکه به رایانه می‌شودو از ویژگی‌های تلفن‌های سخت‌افزاری ویپ می‌توان به: نمایش شماره تماس‌گیرنده (شناسه تماس‌گیرنده)، کنفرانس تماس، انتقال تماس و توقف تماس اشاره کرد. همه تلفن‌های سخت‌افزاری ویپ یکسان نیستند. آن‌ها به دسته‌های پایه، متوسط و پیشرفته طبقه‌بندی می‌شوند و تلفن‌های رومیزی، ویدئویی و کنفرانسی در این دسته قرار دارند.

تلفن‌های USB VOIP

تلفن USB یک وسیله جانبی رایانه است که شبیه تلفن است و به درگاه USB رایانه متصل می‌شود و هنگام اتصال به رایانه، تلفن USB را به‌عنوان دستگاه صوتی تشخیص می‌دهد و مانند یک کارت صوتی در رایانه عمل می‌کند و شما می‌توانید از تلفن USB همراه با یک اپ مانند Skype استفاده کنید.

تلفن‌های SIP مبتنی بر نرم‌افزار

از طرف دیگر تلفن‌های نرم‌افزاری، نرم‌افزارهایی هستند که در رایانه، تلفن هوشمند، تبلت و … استفاده می‌شوند و دقیقاً مانند یک تلفن IP معمولی رفتار می‌کنند و این امکان را می‌دهد از لب‌تاپ، رایانه و یا تلفن هوشمند خود مکالمات تلفنی را از طریق اینترنت داشته باشید و عملکردهای تلفنی مانند برقراری و دریافت تماس و همچنین برخی از ویژگی‌های پیشرفته‌تر مانند کنفرانس ویدیویی، پیام‌رسانی فوری و موارد دیگر را ارائه می‌دهند. بیشتر راه‌حل‌های ارتباطی تجاری شامل برنامه‌های تلفن‌های نرم‌افزاری است که آن‌ها را به یک‌راه حل مقرون‌به‌صرفه برای مشاغل کوچک تبدیل کرده است. تمام آنچه برای تلفن نرم‌افزاری لازم است، بلندگوهای داخلی یا میکروفون دستگاه یا هدست است.

با استفاده از این نرم‌افزارها، کارمندان می‌توانند از طریق یک برنامه در تلفن همراه خود تماس و پیام کوتاه ارسال و دریافت کنند و این یک مزیت بزرگ است که توسط دستگاه‌های تلفنی ابری و VOIP ارائه می‌شود.  

استفاده از تلفن آنالوگ از طریق آداپتور ATA

استفاده از تلفن آنالوگ با سیستم تلفنی VoIP امکان‌پذیر است. برای این کار می‌توانید از آداپتور ATA استفاده کنید. یک آداپتور ATA به شما امکان می‌دهد تا شبکه اترنت را به آداپتور متصل کرده و سپس تلفن را به آداپتور متصل کنید و یک یا چند تلفن سنتی می‌توانند با استفاده از کابل‌های تلفن عادی مستقیماً به ATA متصل شوند. تلفن قدیمی شما به‌عنوان تلفن SIP معمولی در نرم‌افزار سیستم تلفن VoIP ظاهر می‌شود و درواقع با دستگاهی از این نوع می‌توانید تا ۴ تلفن آنالوگ را با هزینه کم به سیستم تلفنی ویپ تبدیل کنید.

مشاوره تلفن ابری نکسفون

داده‌پردازی رسپینا باهدف ارتقا خدمات خود توانست با ارائه اولین تلفن ثابت سازمانی (VoIP) مبتنی بر ابر در ایران بانام نکسفون، کمک قابل‌توجهی به حوزه کسب‌وکارها داشته باشد و با ارائه نکسفون پرو که به تجهیزات و سرور نیاز ندارد و تماس‌ها را بر بستر اینترنت برقرار می‌کند توانست این سرویس را بر آی‌پی‌فون، بر روی اپلیکیشن موبایل و پنل تحت‌وب ارائه دهد و در حال حاضر سرویس پرو قابل استفاده از تلفن‌های سخت‌افزاری SIP، تلفن‌های SIP مبتنی بر نرم‌افزار می‌باشد.

راهکار نکسفون پرایم  مبتنی بر فناوری سیپ ترانک (SIP Trunk) بوده و مناسب‌ترین انتخاب برای کسب‌وکارهایی است که از پیش به تجهیزات و سخت‌افزارهای موردنیاز سیستم VoIP مجهز بوده و به دنبال کاهش هزینه‌های ارتباطی خود هستند و در سرویس‌های نکسفون‌های پرایم تمام دستگاه‌های ویپی که مبتی بر SIP هستند امکان استفاده از مدل‌های اعلام شده را دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از راهکارهای سیستم تلفن VoIP نکسفون، فرم مشاوره رایگان را تکمیل نمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *