سیپ ترانک (SIP Trunk) چیست و چه مزایایی دارد؟

سیپ ترانک چیست

سیپ (SIP) مخفف Session Initiation Protocol بوده و به زبان ساده یک پروتکل جهت برقراری مکالمه بر بستر شبکه است. ترانک نیز به ارتباطی گفته می‌شود که بیشتر از یک مکالمه از طریق آن برقرار می‌شود. سیپ ترانک سرویس تلفنی است که امکان ارسال و دریافت تماس‌های هم‌زمان در یک شبکه با استفاده از IP ممکن می‌سازد.   SIP Trunk، بین دو مرکز تلفن اتفاق می‌افتد. درواقع سیپ ترانک (SIP Trunk) ارتباطی با ظرفیت بیش از یک تماس هم‌زمان بین سرور VoIP مشترک و سوییچ‌های ارائه‌دهنده‌ی سرویس است. مزایای سرویس تلفن سیپ ترانک (SIP Trunk) نسبت به روش‌های سنتی مانند پایداری، صرفه‌جویی در هزینه، مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری، این راهکار را به یک استراتژی ارتباطات تجاری تبدیل کرده است.

مزایای سیپ ترانک (SIP Trunk)

سیپ‌ترانک برای سازمان مزایای متعددی دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

  • کاهش هزینه: معمولاً تعرفه‌ی سرویس سیپ ترانک نسبت به خطوط شهری ارزان‌تر است.
  • بهبود مشتری مداری: خطوط سرویس تلفن SIP Trunk نسبت به خطوط تلفن‌های سنتی پایدارتر است.
  • مالکیت دائمی خط تلفن: سرویس تلفن ثابت سیپ ترانک (SIP Trunk) به مکان محدود نمی‌شود و در صورت جابجایی محل شرکت نیاز پرداخت هزینه‌ی اضافه برای انتقال خط نیست. در ضمن می‌توان برای شعب مختلف یک سازمان فارغ از محدودیت‌های جغرافیایی یک سر شماره دریافت کرد.
  • کیفیت صدا: کیفیت تماس‌های صوتی سرویس سیپ ترانک HD است.
  • انعطاف‌پذیری: اضافه کردن کانال برای مدیریت تماس‌های بیشتر، بسیار ساده است و در کمترین زمان ممکن قابل انجام است.
  • امنیت: سرویس SIP Trunk یکی از امن‌ترین سرویس‌های تلفن موجود در بازار است. لازم به ذکر است سرور VoIP در سمت مشترک قرار دارد و تمام مسئولیت‌ آن به عهده‌ی مشترک است.

تلفن ثابت سازمانی نکسفون

انتخاب درست ارائه‌دهنده سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk)

چند عامل مهم برای انتخاب ارائه‌دهنده‌ی سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) وجود دارد که قبل از دریافت سرویس باید حتماً به آن‌ها توجه شود:

  • امنیت: به دلیل این‌که SIP Trunks بر بستر اینترنت کار می‌کند، بسیار مهم است که دارای یک شبکه مطمئن و یک سیستم امن باشد. ارائه‌دهنده سرویس باید به‌صورت ۲۴ ساعته سیستم را نظارت و مسئولیت‌های امنیتی را بر عهده گیرد.
  • هزینه: تعرفه و هزینه‌ها در بین شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی این سرویس بسیار رقابتی است، قیمت و کیفیت قبل از خرید سرویس باید سنجیده شود.
  • پشتیبانی: سرویس تلفن اصلی‌ترین راه ارتباطی با مشترکین است، به همین دلیل در صورت بروز هرگونه مشکل می‌بایست در اسرع وقت حل گردد.

پس از انتخاب ارائه‌دهنده سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk)، باید مواردی نیز در داخل سازمان مورد بررسی قرار گیرد. برای نمونه سیپ‌ ترانک (SIP Trunk) وابسته به اینترنت است. برای استفاده بهینه از سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) باید برخی موارد نظیر حجم تماس‌های ورودی و خروجی و میزان نیاز پهنای باند برای پشتیبانی از سرویس تلفن را مدنظر قرار داد.

دریافت اینترنت اختصاصی برای سرویس تلفن سازمانی معمولاً بهترین راه‌حل برای اطمینان از پایداری سرویس است. بااین‌حال، اگر میزان ارتباطات کسب‌وکار درست ارزیابی شود و اقدامات احتیاطی مناسب برای تضمین کیفیت تماس اتخاذ گردد، می‌توان از سرویس پهنای باند  موجود نیز استفاده کرد.

شرکت رسپینا با اتکا بر زیرساخت امن و گسترده این شرکت اقدام به ارائه‌ی سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) با نام تجاری نکسفون پرایم کرده است. نکسفون پرایم یک خط تلفن است که رسپینا در اختیار مشترک قرار می‌دهد. تماس‌ها به‌وسیله پروتکل SIP در آن منتقل و با قابلیت اتصال به PBX و سرورهای VoIP، برقراری چند تماس هم‌زمان از طریق این خط را میسر می‌سازد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از این سرویس به سایت نکسفون مراجعه فرمایید و یا با شماره تلفن ۹۱۰۷۷۷۷۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *