تاریخچه شرکت سیسکو (Cisco)

Cisco

سیسکو یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه فناوری در جهان است و از بدو تأسیس در سال ۱۹۸۴ به مرزهای نوآوری در فناوری رسیده است. شرکت آمریکایی سیسکو، در سراسر جهان فعالیت می‌کند و بیشتر به خاطر محصولات شبکه‌ای شناخته شده است. این غول Silicon Valley رهبر بازارهای جهانی در مسیریابی (routing)، تعویض(switching)، ارتباطات یکپارچه، ارتباط بی‌سیم و امنیت است.

در این مقاله قصد داریم به معرفی شرکت سیسکو سیستم و تاریخچه آن بپردازیم.

تاریخچه سیسکو سیستم

سیسکو سیستم در دسامبر سال ۱۹۸۴ در  کالیفرنیا  توسط زن و شوهری از دانشگاه استنفورد، Bosack و Sandy Lnerner تأسیس شد. بوساک مدیر آزمایشگاه دانشکده علوم کامپیوتر بود و لرنر بر کامپیوترهای دانشکده تحصیلات تکمیلی نظارت داشت. لرنر و بوساک در ابتدا سعی کردند فناوری‌های اینترنتی که بوساک توسعه داده بود را به شرکت‌های کامپیوتری موجود بفروشند، اما موفق به این‌کار نشدند. آن‌ها سپس تصمیم گرفتند كه مبتنی بر این فناوری، كسب‌و‌كار خود با نام سیسكو سیستم را شروع كنند (یك فرم كوتاه شده از سان فرانسیسكو).

در سال ۱۹۸۵ سیسکو اولین محصول خود که یک كارت رابط شبکه بود را به فروش رساند. اولین موفقیت بزرگ آن، روتری که چندین پروتکل شبکه را ارائه می‌داد، سال بعد عرضه شد. این زوج برای برقراری ارتباط شبکه‌های جداشده در دو ساختمان جداگانه در دانشگاه، در حال آزمایش بودند. پس از وصل و راه‌اندازی کابل‌های شبکه بین دو ساختمان و اتصال آن‌ها با bridge و سپس روترها، متوجه شدند که برای ایجاد شبکه‌های متناسب با یکدیگر و به اشتراک‌گذاری اطلاعات، به یک فناوری نیاز بود که بتواند پروتکل‌های مختلف محلی را کنترل کند. بنابراین Bosack و Lerner مسیریاب چند پروتکلی (Multi Protocol Router) را اختراع کردند که در سال ۱۹۸۶ به بازار عرضه شد.

 بنیانگذاران برای گسترش کسب‌وکار خود به پول نقد نیاز داشتند و در نتیجه به شرکت سرمایه‌گذاریSequoia Capital روی آوردند. سکویا در اواخر سال ۱۹۸۷ کنترل مؤثر شرکت را به دست آورد و جان مورگریج را به عنوان رئیس و مدیر عامل در سال ۱۹۸۸ منصوب کرد. او موفق به مدیریت شد اما با بنیانگذاران همراه نشد. تا سال ۱۹۸۹، درآمد سیسکو تنها با سه محصول و ۱۱۱ کارمند، مبلغی در حدود ۲۷ میلیون دلار بود.

در سال ۱۹۹۰، اندکی پس از آن که سیسکو اولین سهام خود را به عموم فروخت، لرنر از این شرکت اخراج شد و بوساک نیز در اعتراض به اخراج او استعفا داد. این زن و شوهر با ۱۷۰ میلیون دلار از سیسکو جدا شدند که ۷۰٪ از این مقدار را به امور خیریه اختصاص داده‌ بودند. سیسکو سیستم در اوایل دهه ۱۹۹۰ به سرعت رشد پیدا کرد. بین سالهای ۱۹۹۲ و ۱۹۹۴، سیسکو چندین شرکت در زمینه Ethernet switching را به دست آورد، مانند Kalpana، Grand Junction و مهم‌ترین آن‌هاMario Mazzola’s Crescendo Communications که در کنار هم واحد تجاری Catalyst را تشکیل دادند. شرکت سیسکو در سال ۱۹۹۳ مدل بهبود یافته روتر ۷۰۰۰ را معرفی کرد و در همان سال شروع به خرید شرکت‌های دیگر کرد. اولین خرید آن، Crescendo Communications، باعث شد تا Cisco قاطعانه وارد حوزه دستگاه‌های سوئیچینگ شبکه شود. در سال ۱۹۹۴ این شرکت دفتر مرکزی خود را از Menlo Park  کالیفرنیا، به سان خوزه منتقل کرد و سال بعد John T. Chambers جایگزین مورگریج به عنوان مدیرعامل شد. در سال ۱۹۹۸ سیسکو Selsius Systems، شرکتی را با تخصص در زمینه تلفن اینترنتی خریداری كرد كه به سیسكو كمک كرد تا در فناوری VoIP جایگاه مهمی داشته باشد.

تلفن ثابت سازمانی نکسفون

رشد شگفت آور اینترنت در اواسط تا اواخر دهه ۱۹۹۰ چشم‌انداز ارتباطات را به سرعت تغییر داد. با گسترش پروتكل اینترنت(IP)، اهمیت مسیریابی چند پروتكلی كاهش یافت. با این وجود، سیسکو موفق به گرفتن موج اینترنت شد، محصولاتی از دسترسی مودم (AS5200) گرفته تا روترهای اصلی GSR که به سرعت برای ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت حیاتی شد. در اواخر مارس ۲۰۰۰، سیسکو با سرمایه بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار در بازار با ارزش‌ترین شرکت در جهان شد.

در سال ۲۰۰۶ سیسکو  TelePresence را معرفی کرد که امکان کنفرانس ویدیویی را برای افراد در مکان‌های مختلف فراهم می‌کند. به عنوان بخشی از یک کمپین گسترده تبلیغاتی در آن سال، سیسکو سیستم نام کوتاه شده “سیسکو” را اتخاذ کرد و کمپین تبلیغاتی “شبکه انسانی” را ایجاد کرد. این تلاش‌ها برای تبدیل سیسکو به یک برند “خانگی” بود، استراتژی طراحی شده برای پشتیبانی از محصولات کم مصرف و محصولات مصرفی آینده (مانند دوربین فیلمبرداری فلیپ که توسط سیسکو در سال ۲۰۰۹ بدست آمد).

سیسکو با کمپین های تبلیغاتی “فردا از اینجا شروع می شود” و “اینترنت همه چیز”، برای اولین بار طی شش سال، اولین کمپین خود در زمینه برندسازی مجدد جهانی را راه‌اندازی کرد تا برای ده سال آینده به‌عنوان پیشرو تجهیزات ارتباطی و پردازش ابری شناخته شود. تخصص سیسكو در شبکه، آن را به یك پیشرو در ارائه محصولات برای اینترنت اشیاء تبدیل كرد، مفهومی كه اغلب با نام سیسكو شناخته می شود.

علاوه بر این، سیسکو با توسعه فناوری‌هایی که امکان شبکه‌سازی اطلاعات بهداشتی و ایجاد شبکه‌های مراقبت‌های بهداشتی منطقه‌ای و ملی را فراهم می‌کند، در مدرن‌سازی سیستم مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند. سیسکو از طریق نوآوری خود، دانش آموزان را در بیش از ۱۶۰ کشور جهان قادر می‌سازد که رویاهای آموزشی و حرفه‌ای خود را دنبال کنند. برنامه آکادمی شبکه‌سازی سیسکو دانش‌آموزان را برای طراحی، ساخت و نگهداری شبکه‌ها آموزش می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم برای آموزش عالی و مشاغل مرتبط با IT را بدست آورند.

برخی از محصولات سیسکو

سیسکو از معتبرترین برندها در زمینه تجهیزات شبکه‌ای است که از پرکاربردترین محصولات آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تلفن ویپ سیسکو IP Phone

یکی از پرکاربردترین تجهیزات در بین کسب‌وکارها تلفن ویپ (VoIP) است. با فراگیر شدن اینترنت و ترجیح سازمان‌ها به استفاده از تلفن‌های اینترنتی به جای روش‌های سنتی، تلفن‌های ویپ سیسکو از تجهیزات لازم برای هر کسب‌وکاری است و انواع مختلفی از این تلفن‌ها به بازار عرضه شده است. سیستم تلفن ثابت سازمانی نکسفون بر بستر اینترنت بوده و امکان مدیریت تماس‌ها را از طریق IP Phone ها، کامپیوتر شخصی و اپلیکیشن نکسفون برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند.

  • سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو انواع مختلفی دارد و متناسب با نیاز سازمان‌ها، از پرکاربردترین سوئیچ‌های شبکه در دیتاسنترها و سازمان‌ها است. انواع مختلف این سوئیچ برای کسب‌وکارهای مختلف مناسب است و با توجه به تنظیمات خاص موردنیاز هر سازمان، می‌توان از انواع مدیریتی و غیر مدیریتی آن استفاده کرد.

  • روتر سیسکو 

روتر دو یا چند شبکه جدا از هم که IPهای متفاوتی دارند را به یکدیگر وصل کرده و بین آن‌ها مسیریابی می‌کند. شرکت سیسکو روترهای متنوعی را برای کاربردهای مختلف در رده‌های Branch، WAN aggregation و Service Providerها ارائه کرده است. روترهای سیسکو از بهترین و پرفروش‌ترین روترهای بازار هستند که به دلیل قابلیت‌های زیادی که دارد با وجود قیمت بالا، از پرطرفدارترین روترها هستند.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *