مبدل ATA چیست و چگونه کار می‌کند؟

مبدل ATA چیست

با وجود مزایای متعدد سیستم تلفن VoIP، بسیاری از سازمان‌ها از جایگزینی تلفن‌های سنتی خود با سیستم VoIP امتناع می‌کنند. این امر می‌تواند به دلیل هزینه‌های انتقال از سیستم سنتی به سیستم VoIP و خریداری و نگهداری تجهیزات موردنیاز این سرویس باشد. اما یک راه‌حل آسان و مقرون‌به‌صرفه وجود دارد که این دغدغه را از بین می‌برد و به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا از امکانات و ویژگی‌های سیستم VoIP بهره‌مند گردند. کاربران اکنون می‌توانند از طریق مبدل ATA از این سرویس استفاده کنند. این آداپتورها اساساً به عنوان دروازه‌ای عمل می‌کنند که صدای شما را پیش از ارسال، از طریق اینترنت به داده دیجیتال تبدیل می‌کنند.

مبدل ATA چیست؟

مبدل ATA ها یا VoIP Box ها با اتصال تلفن به ارائه‌دهنده VoIP شما، این امکان را فراهم می‌کند تا تماس‌های خود را بر بستر اینترنت برقرار کنید. با انجام این کار، کاربران با استفاده از تلفن‌های سنتی به بسیاری از ویژگی‌های VoIP مانند انتظار تماس (Call waiting) و شناسه تماس‌گیرنده (Caller ID) دسترسی می‌یابند. ATA دارای پردازنده‌ای است که صدای کاربر را رمزگذاری می‌کند و آن را بر بستر اینترنت ارسال می‌کند. علاوه بر این، ATA ها معمولاً دارای یک پورت اترنت (یا پورت WAN) و یک پریز تلفن هستند که پورت اترنت به مودم یا روتر متصل می‌شود. در برخی موارد، یک پورت اترنت دیگر نیز برای اتصال سیمی کامپیوتر وجود دارد. با این حال، اگر کامپیوتر شما دارای Wi-Fi داخلی باشد، به آن نیاز نخواهید داشت.

به هنگام استفاده از این راهکار، برای اطمینان از داشتن بهترین کیفیت صدا، باید ATA بین مودم و روتر تنظیم شود یا از سرویس کیفیت خدمات (QoS) استفاده شود، زیرا این امر اولویت پهنای باند را به ترافیک VoIP می‌دهد.

مبدل ATA چگونه کار می‌کند؟

با وجود اینکه انواع مختلف مبدل تلفن ATA وجود دارد، همگی عملکرد یکسانی دارند: ایجاد یک اتصال فیزیکی بین تلفن و کامپیوتر یا شبکه. با این حال، حالت اتصال ممکن است متفاوت باشد. برخی از ATA ها از تبدیل آنالوگ به دیجیتال استفاده می‌کنند که مستقیماً به یک سرور VoIP متصل می‌شود. در حالی که برخی دیگر از نرم‌افزارهای مختلف برای این کار استفاده می‌کنند. همچنین برخی از ارائه‌دهندگان ممکن است در طول قرارداد، به شما ATA اجاره دهند تا با استفاده از آن تلفن آنالوگ خود را به VoIP تبدیل کنید.

تلفن ثابت سازمانی نکسفون

Analog Telephone Adapter انتقال از سرویس سنتی به VoIP را به‌آسانی برای مشترکین تجاری و مسکونی فراهم می‌کند و علاوه بر جذابیتی که به دلیل عدم نیاز به تجهیزات برای کاربران دارد، می‌تواند به کاربران فعلی این امکان را بدهد تا خطوط سنتی خود را برای مواقع اضطراری (قطع برق، بلایای طبیعی و …) حفظ کنند.

نکسفون نیز این امکان را به کاربران می‌دهد تا با استفاده از آداپتور ATA، از تمامی امکانات و مزایای سیستم تلفن VoIP بر روی تلفن‌های معمولی خود بهره‌مند شوند. علاوه بر این، نکسفون در راهکار پرو دسترسی به تلفن ثابت بر بستر اینترنت و از طریق پنل تحت وب و اپلیکیشن موبایل را نیز برای کاربران فراهم آورده است. نکسفون پرو مبتنی بر ابر بوده و به تجهیزات و سرور نیازی ندارد، در نتیجه سازمان‌ها می‌توانند بدون نیاز به خرید IP Phone، داخلی‌های کارمندان را بر روی تلفن همراه یا هر دستگاه هوشمند متصل به اینترنت تنظیم کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم مشاوره رایگان را تکمیل نمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *